Підтримання здорового балансу між засобами розваг та іншими видами діяльності в житті дітей було завжди актуальним для батьків. Інтернет зробив це завдання ще більш складним. Можливості, які надає інтернет для спілкування та онлайнових ігор, означають, що багато дітей і підлітків втрачають відчуття часу, знаходячись в онлайні. Важливо встановити здоровий баланс між використанням інтернету та іншими видами діяльності.
Норми, визначені Міністерством охорони здоров’я України — час використання комп’ютера протягом тижня:
• 6 років — 30-45 хвилин;
• 7-11 років — 2 години, але не більше 1 години на добу;
• 12-14 років — 2,5 години, але не більше 1 години на добу;
• 15-16 років — 7 годин, але не більше 1 години на добу

Фактори, що призводять до інтернет – залежності

1. Нестача спілкування в реальному світі: велика частина інтернет-залежних «сидить» у мережі заради спілкування, оскільки віртуальне спілкування вважають більш комфортним і доступним.
2. «Інформаційний вампіризм». Оскільки інтернет надає необмежений доступ до інформації, це здатно викликати в людини так званий «інформаційний вампіризм» (або хапаємо все, що можемо або шукаємо надточну і надперепровірену інформацію про те, що конкретно потрібно).
3. Можливість піти від реальності, опинитися у ідеальному для себе світі.

Кімберлі Янг окреслює зону ризику інтернет-залежності на підставі п’яти і більше позитивних відповідей, що характеризують поведінку людини за останній рік.
Чи почуваєте Ви себе стурбованим інтернетом (чи думаєте Ви про попередній он-лайн сеанс і чи смакуєте наступні)?
Чи відчуваєте Ви потребу в збільшенні часу, проведеного в мережі?
Чи були у Вас безуспішні спроби контролювати, обмежити чи припинити використання інтернету?
Чи почуваєте Ви себе втомленим, пригнобленим чи роздратованим при спробах обмежити чи припинити користування інтернетом?
Чи знаходитеся Ви он-лайн більше, ніж думали бути?
Чи були у Вас випадки, коли Ви ризикували одержати проблеми на роботі, навчанні чи в особистому житті через інтернет?
Чи траплялося Вам обманювати членів родини чи інших людей щоб приховати час перебування в мережі?
Чи використовуєте Ви інтернет для того, щоб відволіктися від проблем чи від поганого настрою (наприклад, від почуття безпорадності, провини, роздратованості чи депресії)?
Людина вважається у групі ризику залежності від інтернету у випадку п’яти чи більше позитивних відповідей на ці питання.

Рекомендації для батьків про безпечне використання ІНТЕРНЕТУ

Обережно, кіберзлочинці!

Як і в реальному житті, в інтернеті можуть зустрітися люди, що бажають утертися в довіру до Вашої дитини з корисливими або злочинними намірами. Щоб убезпечити свою дитину, Вам необхідно знати, якими прийомами злочинці користуються найчастіше
1. Намагаються викликати жалість. Наприклад, розповідають, що їдуть із країни, і не можуть взяти із собою чудового кошеняти, тому шукають гідного для нього хазяїна; запропонують дитині зустрітися й подивитися/забрати нещасну тварину.
2. Привертають увагу за допомогою незвичайних, яскравих речей, які так подобаються дітям, а потім — пропонують купити/виграти/одержати в подарунок при особистій зустрічі.
3. Штучно підвищують самооцінку дітей, розповідаючи про те, які вони чудові й унікальні, але ніхто, за винятком, зрозуміло, злочинця їх не розуміє. Діти дуже люблять, коли їх хвалять і часто готові на всі, щоб похвали не припинялися.
4. Звертаються до дитини від імені знайомих, авторитетних для дитини людей. Наприклад, представляються друзями батьків або співробітниками правоохоронних органів і просять вислати важливу конфіденційну інформацію про себе, родину, дім.
Щоб убезпечити дитину від таких ситуацій, необхідно багаторазово програти й проговорити з нею подібні ситуації. Дитина повинна навчитися автоматично відповідати або виконувати певні дії. Наприклад — виходити із чата, коли хтось занадто нав’язливо цікавиться особистою інформацією або погрожує дитині, й обов’язково розповідати Вам про такі спроби! Вам потрібно повідомляти про інциденти адміністрації сайту, а в окремих випадках — і правоохоронним органам.

Культура в інтернеті

Як привчити дитину коректному поводженню в мобільному інтернеті? Як і у звичайному житті, головним правилом кожної людини повинно бути: «Поводься із іншими так, як хочеш, щоб поводилися з тобою». Намагайтеся донести це правило до своєї дитини на доступних для її віку прикладах, розповідайте, що людині, яку скривдили в інтернеті, так само боляче, якби це відбулося при особистій зустрічі.

Довіра в родині

Основна рекомендація, що гарантує безпеку дитини в мобільному інтернеті — довірливе спілкування з батьками. Дитина повинна знати, що головні експерти у всіх життєвих ситуаціях — її мама й тато. Не повинно бути таких тем, які дитина боялася б обговорювати з батьками й питань, які дитина посоромилася б поставити. На жаль, у багатьох родинах довірчі відносини втрачені, і батьки з дітьми живуть поруч, але не разом. Якщо такі проблеми є у Вас, прочитайте кілька простих рекомендацій, які зможуть відновити довіру у Вашій родині.
Хоча б 15 хвилин у день спілкуйтеся з дитиною так, щоб ви дивилися одне одному в очі. Контакт «очі в очі», повинен асоціюватися в дитини тільки з теплим, довірчим спілкуванням.
Починайте й закінчуйте день разом! Будіть дитину вранці, нехай вона бачить Ваш гарний настрій. Намагайтеся, у міру її віку, укладати її спати. Навіть діти 7 років люблять казку на ніч, а для дітей старше важлива щиросердечна бесіда.
• У розмові з дитиною, в якої є ознаки інтернет-залежності, важливо не протиставляти інтернету реальне життя, а показати, як вони можуть доповнювати одне одного! Ваша дитина безмірно захоплена іграми-стрілялками? Запропонуйте їй стати сильним героєм не тільки на екрані мобільного телефону або монітора, а насправді зайнятися спортом, навчитися прийомам самооборони тощо. Сходіть разом у спортзал, зіграйте в захопллючу спортивну гру.
• Важливо правильно використати властиву кожній дитині рису –- цікавість! Добре знаючи свою дитину, ви обов’язково знайдете в навколишньому світі речі, які її неодмінно зацікавлять.
• Розробіть правила використання інтернету. Постарайтеся встановити такі часові обмеження на роботу в інтернеті, щоб у дитини залишався час для інших занять і, головне, для фізичної активності. Комп’ютер краще розміщати не в дитячій кімнаті, а в кімнаті для дорослих. Тоді у вас буде більше можливостей слідкувати за тим, що дитина на ньому робить.
• Обов’язково проаналізуйте свою поведінку – чи не занадто багато часу Ви проводите в інтернеті? Адже діти прагнуть брати приклад зі своїх батьків.