Сьогодні медіа ресурси найбільше транслюють негативні новини про епідемію Коронавірусу у світі. Кожному споживачу інформації потрібно навчитися обирати достовірну і правильно її сприймати, без паніки, залишаючись в реальності. Це передбачає простий алгоритм: людина дізналася – усвідомила – відреагувала. У сучасних умовах так відбувається не завжди.
Пропоную 10 рекомендацій з психологічної гігієни при споживанні інформації з медіа ресурсів під час карантину:
1. Створюйте інформаційний режим. Тривалість споживання новин має бути контрольованою. Розробіть для себе правило: кількість разів і тривалість перегляду інформації з різних джерел медіа ресурсу.
2. Намагайтесь дивитися новини в першій половині дня з будь-яких медіа ресурсів. Новини, отримані в вечірній час, підвишують тривожність і більше впливають на людський мозок.
3. Враховуйте, що під час страху кожна істота реагує нападінням, завмиранням або убіганням. Людині з дитинства найчастіше безпечніше форма реагування при страху – завмирання, то ж в цей момент потрібно дихати і перемістити свою реакцію в іншу площину. Тобто, фізично щось зробити (присідання, стрибки, біг…).
4. Якщо відчуваєте внутрішньо тремор, складність дихання, тривогу після отримання інформації з медіа джерел почніть фізично розкладати речі, книги, прибирати домівку, витирати пил тощо, тобто перевести психологічне напруження у фізичне вивільнення енергії.
5. Почніть відчувати своє тіло; холод чи тепло відчуваєте, чого торкаються частини тіла в теперішній момент, що відчувають ступні, чи відчувається незручність у тілі?
6. Зосередтесь на усвідомленості “тут і тепер”. Концентруйте увагу на звуках, запахах і кольорах навколо, ставлячи запитання: “Що я бачу, чую, відчуваю?
7. Важливо критично аналізувати інформаційний потік. Якщо отримуємо інформацію з інтернету, то не читати коментарі, тільки статті, в яких є відповіді на запитання: що/хто, де, коли?
8. Пропоную робити дії й корисні вчинки для когось. Пам’ятайте, що в складні хвилини важливе об’єднання, а не ізоляція (звичайно враховувати особисту безпеку) й бути корисними: покупки робити для людей поважного віку, скласти перелік номерів телефонів лікарів, які можуть знадобитись під час епідемії, грати разом всією сім’єю, а також допомагати один одному по хатніх справах.
9. Перевіряйте отриману від когось інформацію у першоджерелах. Це убезпечить від хибних новин, які ще більше викликають тривогу й психофізичне напруження.
10. При емоційній реакції на отриману новину рекомендую проговорити з людиною, з якою сформована довіра: батьки, діти, друзі, психолог, колега. Якщо немає з ким проговорити, то візьміть аркуш паперу й ручку і випишіть все, що турбує після отримання новин. А потім порвати його, не перечитуючи й викинути у смітник.